Kontrasts

Fonta izmērs

news_show

Otrais starpziņojums no pirmā iepirkuma izpildes līdz jaunā iepirkuma plānošanas uzsākšanai

Sākot ar 2023. gada 1.jūniju biedrība “Radi Vidi Pats” (turpmāk RVP) un Liepājas Novada fonds (turpmāk LNF)  uzsāka sadarbību ar biedrību “Sabiedrība par atklātību – Delna” (turpmāk Delna) projektā “Integritātes pakti – sabiedrības iesaiste publiskā finansējuma uzraudzībā” (turpmāk Projekts). Projekta mērķis ir iepazīstināt nevaldības organizācijas un iepirkuma pasūtītāju – Liepājas valstspilsētas pašvaldību (turpmāk Pašvaldība) ar Integritātes pakta (turpmāk IP) metodi, kuras mērķis ir  iesaistīt pilsonisko sabiedrību publiskā finansējuma izlietojuma uzraudzībā un veicināt sadarbību ar pašvaldības pārstāvjiem. 

Sīkāk par paveikto laika posmā no 2023.gada 1.jūnija līdz 2024.gada 16.jūlijam, iespējams iepazīties iepriekšējā starpziņojumā, kas lasāms RVP tīmekļa vietnē. 

 

Sadarbības īstenošana

Pēc līguma noslēgšanas 2024.gada 9.aprīlī, pašvaldība organizēja iepirkuma izpildes sanāksmes, kurās piedalījās RVP pārstāvis. To mērķis bija informēt projektā iesaistītos dalībniekus par priekšizpētes iepirkuma virzību un attīstību. Komunikācija ar pašvaldību bija veiksmīga un ātra. 

Sadarbības procesā ar Liepājas pašvaldību var novērot  tos pašus izaicinājumus attiecībā uz procedurālo slogu kā nacionālā mērogā. Pašvaldības darbā iesaistot NVO, katras jaunas procedūras ieviešana, pēc kuras nav likumā noteikta vajadzība, sarežģī sabiedrības iesaisti un sadarbību ar valsts un pašvaldību institūcijām. Pieņemot, ka ilgtermiņa mērķis ir attīstīt godīgu un atvērtu pārvaldību, kur publiskās institūcijas ir ērti pieejamas un saprotamas, nepieciešams rūpīgi izvērtēt katra papildu administratīvā soļa nepieciešamību un meklēt veidus, kā tos samazināt vai padarīt ērtākus.

 

Tikšanās ar iedzīvotājiem

Pēc iepirkuma “Priekšizpētes izstrāde projektam “Gaisa piesārņojuma samazināšanas pasākumu īstenošana” izveidojot Liepājas Ziemeļu priekšpilsētas (Laumas apkaimes) publiskās ārtelpas zaļo infrastruktūru” (turpmāk priekšizpēte un ZI), tika rīkots pasākums Liepājas iedzīvotājiem, kura mērķis bija informēt vietējos iedzīvotājus par iespēju aktīvāk iesaistīties pašvaldības darbā un paust savu viedokli par Laumas apkaimes labiekārtošanas aktualitātēm un kopīgu risinājumu meklēšanu. 

Pasākumā piedalījās pašvaldības, iesaistīto organizāciju un priekšizpētes autors SIA ”Estonian, Latvian & Lithuanian Environment” pārstāvji. Katrs sniedza ieskatu priekšizpētes izstrādē un tās uzraudzībā no sava skatu punkta. Iedzīvotāju atsaucība piedalīties pasākumā bija liela. 

 

Projekta virzība pēc priekšizpētes

Pēc priekšizpētetes noslēgšanās, sekoja pauze komunikācijā un nākamā iepirkuma plānošanas posms netika uzsākts uzreiz. Saskaņā ar Ministru Kabineta noteikumiem Nr.54, visiem darbiem jābūt īstenotiem līdz 2028. g. Beigām.

Aktīva komunikācija atsākās 2024.gada oktobrī, kad RVP pārstāvis tikās ar pašvaldības vides nodaļas vadītāju lai apspriestu iedzīvotāju iesaistes iespējas zaļās teritorijas labiekārtošanā Laumas apkaimē.

RVP lūdza pašvaldības atbalstu, lai izplatītu anketu iedzīvotāju viedokļa iegūšanai par zaļo zonu attīstību. Pašvaldības pārstāvji norādīja, ka anketu nepieciešams publicēt Liepājas ePakalpojumu portālā. Tam sekoja prasību slēgt līgumu par respondentu personas datu apstrādi, neskatoties uz to, ka biedrībai nav nepieciešamība iegūt tos datus, kas uzskatāmi par sensitīviem. Turklāt izceļams, ka lai arī ePakalpojumu portāla popularitāte pieaug, tomēr uz tajā publicēto anketu vērojama ievērojami mazāka atsaucība kā tādām, kuras izplatītas sociālajos tīklos. No šīs pieredzes var secināt, ka aptaujas izplatīšana Liepājas ePakalpojumu portālā un izrietošā papildu līguma slēgšana nav sniegusi tādus rezultātus, kā tika paredzēts.

Sākoties apspriedēm par otrā iepirkuma uzraudzību, Liepājas pašvaldības centrālā administrācija uzsvēra, ka RVP pārstāvim jāiesaistās komisijas darbā amatpersonas statusā ar balstiesībām. Šis lēmums tika pamatots ar veiksmīgu iepirkumu komisijas un NVO sadarbības veicināšanu.

Aplūkojot iepriekšējos IP gadījumus, nav atrodami piemēri, kuros šāda sadarbības forma būtu īstenota, jo tas var traucēt uzraugam būt neatkarīgam novērotājam un negatīvi ietekmēt pieņemto lēmumu objektivitāti. IP procesā svarīgi saglabāt neatkarīga novērotāja lomu, neiesaistoties turpmāko lēmumu virzībā.

Paralēli IP pilotprojekts tiek realizēts Ķekavā, kur to īsteno Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrība. Ķekavas pieredze IP pilotprojekta īstenošanā demonstrē, ka dalība iepirkumu komisijas sēdēs bez balstiesībām ir iespējama.
2025.gada janvārī, Liepājas pilsētas Sabiedrības līdzdalības un veselības veicināšanas nodaļa, Liepājas NVO pārstāvjiem izsūtīja aktualitāšu apkopojumu, kurā iekļāva informāciju par anketu, kuru RVP ir publicējusi savos informācijas kanālos. 

 

Iedzīvotāju iesaiste
Viens no IP īstenošanā iesaistīto organizāciju uzdevumiem ir iesaistīt ietekmētās kopienas. Īstenojot šo procesu, biedrības novēro plašu interesi par jautājumiem, kuri saistīti ar vidi kopumā, ne tikai par ZI attīstīšanu. Tomēr īstenojot iedzīvotāju līdzdalības pasākumus, iesaistītās puses secina, ka ja Liepājā būtu ieviestas ilgtspējīgas attīstības stratēģijā līdz 2035. gadam minētās apkaimju padomes, šis uzdevums varētu tikt īstenots ātrāk un ar lielāku ietekmi. Lēmējvarai nepieciešams ņemt vērā, ka spēcīga apkaimju padome kļūst par sadarbības partneri ilgtspējīgas pilsētas attīstībā un var pārņemt daļu no pašvaldības funkcijām apkaimes ietvaros.
Ziemeļu priekšpilsēta atšķiras no pārējām Liepājas apkaimēm ar līdz šim īpaši jūtamu industriālo zonu klātbūtni piemēram, pārkraušanas darbu rezultātā radīto putekļu piesārņojumu. Tāpat apkaimē, salīdzinot ar citām pilsētas daļām, ir zems pieejamo zaļo atpūtas zonu daudzums. 

  Gan tiekoties ar apkaimes iedzīvotājiem, gan arī aptaujas formātā organizācijas novēro bažas par esošajām zaļajām zonām Ziemeļu priekšpilsētā. Tāpat gan klātienē, gan medijos redzams satraukums par šobrīd pieejamo zaļo zonu kopējās platības samazināšanos, saskaņā ar Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas attīstības plāniem.
Zaļo zonu uzlabošana saskan ar paustajām apkaimes iedzīvotāju vajadzībām. Gan anketas rezultāti, gan tikšanās ar iedzīvotājiem liecina, ka nepieciešams pievērst papildu uzmanību esošā parka uzturēšanai un atpūtas zonām, soliņiem. Īpaši pievēršama uzmanība turpmākajiem ilgtspējīgas attīstības plāniem saskaņā ar ietekmētās vietējās kopienas bažām un vajadzībām, jo šobrīd plaši novērojams  uzskats, ka tās netiek pietiekoši ņemtas vērā. Veiksmīgi īstenojot uzsākto zaļo zonu projektu, var sagaidīt, ka iedzīvotāji novērtēs apkārtējās vides uzlabošanu un piekļūstamību.


 

Īss kopsavilkums par kopējo procesu līdz šim

IP primāri nepieciešams uzvert kā sadarbības mehānismu publiskajai institūcijai, uzņēmējam un nevaldības sektora pārstāvjiem. Attīstot sadarbību visām iesaistītajām pusēm jāapzinās, ka IP mērķis ir sabiedrības uzticības vairošana un negodprātības risku mazināšana. Viena no atvērtas un godīgas sabiedrības pamatiezīmēm ir ērta un netraucēta informācijas pieejamība.

 

Būtiskākie secinājumi iepirkuma uzraudzībā

Liepājas valstspilsētas pašvaldība ir atvērta komunikācijas un sadarbības veidošanai ar nevaldības organizācijām, taču ir radušās situācijas, kurās pašvaldības pārstāvjiem nav pietiekošas izpratnes par IP lietderību un efektivitāti. 

Organizāciju pārstāvjiem nepieciešams turpināt darbu pie IP un tā mērķu skaidrošanas visām iesaistītajām pusēm, kā arī vērtēt šo mērķu sasniegšanas gaitu.

Kopš pirmā iepirkuma noslēguma, savstarpējā komunikācija ir šķietami sarežģījusies. Sarežģījumus mēdz radīt nekonkrētu atbilžu sniegšana un tā rezultātā nav skaidri saprotams, kā turpmāk veidosies savstarpējā komunikācija un iepirkumu uzraudzība.

Jebkurā gadījumā, organizāciju pārstāvji novērtē sadarbību IP projekta ietvaros, kas sniedz nevaldības organizācijām iespēju iepazīties un izprast tos pašvaldības administratīos procesus, kurus nebūtu iespējams iepazīt bez iesaistīšanās sadarbības projektā ar Delnu.

Vēl var izcelt Liepājas iedzīvotāju ieinteresētību pašvaldības darbībā un vēlmi uzzināt vairāk par iepirkumu uzraudzības procesu.  Par to iespējams spriest pateicoties septembrī notikušajam pasākumam, uz kuru ieradās plašs cilvēku loks. 

 

Nākamie soļi iepirkuma procesā

Nākamie soļi iepirkuma procesā ir līguma slēgšana ar Liepājas valstpilsētas pašvaldību par otrā iepirkuma uzraudzību, kā arī informatīvo pasākumu organizēšana nevaldības organizācijām un Liepājas iedzīvotājiem, kā arī sekošana līdzi notikumiem un attīstībai Ziemeļu priekšpilsētā.

Organizāciju pārstāvju uzdevums ir turpināt informēt gan pašvaldības pārstāvjus, gan iedzīvotājus par IP nozīmi un aktualitāti. Lai gan vērojams izpratnes  pieaugums, joprojām mēdz rasties pārpratumi un jautājumi, no kuriem būtu iespējams izvairīties.

 

Svarīgi!

 

Ja Tev ir kādi jautājumi un/vai bažas par iespējamām negodprātībām iepirkumos, raksti vai zvani uz norādīto kontaktinformāciju šeit->.

 

Raksts tiek veidots ar Eiropas Savienības Atveseļošanās fonda finansējumu. Par projekta aktivitāšu saturu atbild biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” un tas ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības viedokli.