Kas mēs esam?

Image

2005. gadā mēs bijām 10, divi tikko atgriezušies no EBD (Eiropas Brīvprātīgais Darbs) Spānijā un Itālijā, viena hiperaktīva visu varoša jaunatnes centra darbiniece un septiņi vidusskolas pēdējo klašu un universitātes pirmo kursu rūķīši, kas gribēja vai vismaz domāja, ka grib dzīvot veselīgi, videi draudzīgi un palīdzēt saviem dīkdienībā un bezizejā iesprūdušiem vienaudžiem.

Ir 2015. un mēs esam 13 – trīs jau iepriekš minētie un desmit pavisam citi un pavisam dažādi cilvēki, un ne vairs tik ļoti jaunieši, jo kā redzams – kāds laiks ir pagājis. Tomēr mēs esam vairāk nekā divi, kas bieži vien ir sabiedrībā maldīgs uzskats. Jā, divi no mums ir ar vienādu uzvārdu un dzīvo vienā adresē, tomēr biedrībā mēs esam vairāk. Un mēs esam gan Liepājā, gan Kuldīgā, gan ārzemēs. Daži no mums aizbraukuši uz ilgāku laiku, daži nesen atgriezušies. Ik pa laikam mums pievienojas autsaideri no citiem Eiropas nostūriem. Tie ir tādi jauni cilvēki, kuriem vai nu nav, ko darīt, vai arī viņi nevar izvēlēties, ko darīt, un tāpēc izdomājuši, ka vislabākais ir mums pievienoties uz pāris mēnešiem vai pat gadu un kaut ko padarīt kopā te, Latvijā, Kurzemē, Liepājā vai Kuldīgā. Līdz ar to mūsu izaugsmi bagātinājuši brīvas gribas un prāta aktīvisti no Beļģijas, Gruzijas, Nīderlandes, Spānijas, Francijas, Portugāles, Serbijas, Grieķijas, Itālijas, Ungārijas, Igaunijas. Parasti tā saukie EBD projekti parvēršas par pieredzes bagātu kopā dzīvošanu, kur, ja arī sākumā ir bijis plāns, beigās dienas ar naktīm un nedēļu secība sajukusi vienā dzīvā labirintā, kuru pēc tam grūti aizmirst un ar lielāko daļu mēs jūtam nepārraujamas saites, lai arī viņi jau sen ir atraduši, ko grib darīt un to dara citā pasaules nostūrī.

Eiropā mūs saprot labāk, nekā vietējie, lai gan mēs ar katru gadu cenšamies arvien vairāk akcentu likt uz vietējām vērtībām un vietējām aktivitātēm priekš vietējiem jauniešiem. Pārsvarā mūs interesē Kurzeme un ar citiem reģioniem nemaz netēmējam konkurēt. Bet tā kā Eiropa mūs labāk saprot, visbiežāk esam izdzīvojuši ar programmas Jaunatne darbībā, kas nu jau ir Erasmus Plus, atbalstu. Līdz ar to mūsu galvenās aktivitātes ir Eiropas brīvprātīgā darba projekti, jauniešu apmaiņas, apmācības par dažādām ar ilgtspējīgu, varētu teikt, “citādāku” dzīvesveidu saistītām tēmām gan pilsētvidē, gan laukos.
Pēdējo 4 gadu jājamzirdziņš mums ir velosipēds un uzskats, ka jo ērmīgāks tev viņš ir, jo tu labāk iederies pilsētā, kurā piedzimst vējš. Tieši tāpēc beidzot mēs esam tikuši pie savas Radi Velo Pats darbnīcas Liepājā, ap kuru vēlamies turpmāk pulcēt dažādas “citādas” iniciatīvas.

Kas līdz šim darīts?

Image

Biedrības nosaukums: Radi Vidi Pats
Biedrības reģistrēšana: 2005. gada 4. jūlijs
Reģistrācijas nr. 40008092287
Juridiskā adrese: Vites iela 10-1, Liepāja, LV-3401
Faktiskā adrese: Kuģinieku iela 5, Liepāja, LV-3401


Vietēja mēroga projektu pieredze:

2007. - Jauniešu iniciatīvas projekts par audžuģimeņu popularizēšanu “Cilvēks nav vientula sala”
2009. - “Cita vēja skaņa ritma takā” - DJ, perskusiju un hip-hopa darbnīcas Liepājas jauniešiem.
Kopš 2009. - “Upeņu your mind” - upeņu talka Sabilē jūlija 3. nedēļā.
2009.-2012. - “Vides māja” uz zaļo iniciatīvu un pašatbildību balstīts komūnas tipa dzīvesveids piesaistot vietējas un starptautiskas aktivitātes.
2010. - Jauniešu iniciatīvas projekts – radošās darbnīcas par zaļo dzīvesveidu un otrreizējās pārstrādes darbnīcām “Do it green”.
2011, 2012, 2015, 2016, 2017. - Ērmriteņu būvēšanas darbnīcas “Boltik Baik”
2015. - Citāda virtuve Tavam CV
2016. - Mācību cikls "Radi Brīvprātību Pats",
           - Mācību cikls "Radi Biedru Pats",
           - Nakts Velo Rats - piektdienas nakts veloizbraucieni apkart Liepājai
2017. - Nakts Velo Rats - piektdienas nakts veloizbraucieni apkart Liepājai
2018. - Nakts Kino Rats - piektdienas nakts veloizbrauciens ar filmas skatišanu noslegumā
           - Nakts Velo Rats - piektdienas nakts veloizbraucieni apkart Liepājai;
           - Pagalma Velo Aplis - izturības velosacensības apkart Julianas pagalmam 12h garumā;
           - Radi Davanu Pats - radošas otrreizejas pārstrādes davanu darbnīcas.
2019.  - Less Waste --> More Space - Solidaritātes projekts par ZeroWaste dzīvesstilu.

.

Biedrības pieredze Eiropas brīvprātīgajā darbā:

Kopš 2006. - Radi Vidi Pats uzsāk jauniešu nosūtīšanu Eiropas brīvprātīgajā darbā. Pirmie projekti īstenoti sadarbībā ar organizācijām Vācijā, Francijā un Maķedonijā.
Kopš 2008. - Biedrība koordinē Eiropas brīvprātīgā darba uzņemšanu Latvijā. Līdz šim sadarbība šajā jomā veidota ar Ķemeru nacionālo parku, Zaļenieku pagasta pašvaldību, Liepājas Diakonijas centru, Kuldīgas novada bērnu un jauniešu centrs, Liepājas Katoļu pamatskolu
Kopš 2018. - biedrība koordinē Strateģisko EBD projektu "Corners of Europe", kurā ietvaros tiek veidota sadarbība ar organizācījam un iestādem visā Kurzemē


Apmācību organizēšanas pieredze:

Kopš 2010. - organizējam starptautiska mēroga neformālās izglītības apmācības par ilgtspējīgu dīvesveidu, pieaicinot apmācītājus no ārzemēm, kā arī no citām Latvijas organizācijām.

Starptautisku jauniešu apmaiņu organizēšanas pieredze: kopš 2006. īstenotas 9 starptautiskas jauniešu apmaiņas.

Nometņu organizēšanas pieredze:

2006. - organizēta bērnu un jauniešu nometne Liepājas bērnu nama bērniem par vidi "Dabas bērns ir dabas draugs", Rucavā.
2007. - organizēta bērnu un jauniešu nometne Liepājas un Rīgas bērnu nama bērniem. Pasaku valstība un latviešu tradīcijas, nometne noslēdzās ar Līgo nakts svinībām, Mērsragā.
2008. - sadarbībā ar Vides izglītības fondu organizēta bērnu un jauniešu nometne vidusskolēniem par ekoloģiju "Mokurats", Embūtē.

Citas prasmes un kompetences:

Projektu rakstīšana un vadīšana
Nefomorālās izglītības apmācību plānošana un vadīšana
Asistentūra cilvēkiem ar īpašām vajadzībām
Velosipēdu būvniecība, labošana, noma
Svešvalodu apguve un tulkojumi (angļu, spāņu, franču, lietuviešu, poļu, bosniešu)
Grafiskais dizains un makets
8 vietīga transporta pakalpojumi

Finansējuma piesaistīšanās pieredze: Sabiedrības integrācijas fonds, Eiropas Komisijas programmas “Jaunatne”, “Jaunatne darbībā”, “Grundtvig”, “Erasmus +”, LR Kultūras ministrija, Kurzemes NVO centrs, LR Bērnu un ģimenes lietu ministrija, Liepājas pilsētas dome, LPPI Kultūras pārvalde, LPPI Izglītības pārvalde, Sorosa fonds, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Labdarības veikals “Otrā elpa”.