Kā būt pilsoniski aktīvam Covid laikā?

Pilsoniskais aktīvisms vairumam no mums saistās ar kādu tiešām aktīvu rīcību – došanos sabiedrībā, runāšanu ar valsts pārvaldes pārstāvjiem, dalību dažādās akcijās u.c. Grūti iedomāties pilsoniski aktīvu iedzīvotāju, kurš… sēž mājās un nevienu tā īsti nesatiek. Lai nu kā, es tomēr mēģināšu atrast piemērus, kā līdzdarboties sabiedrības labā arī šajā sarežģītajā laikā.

Droši vien jāņem vērā, ka mājās sēž lielākā daļa no mums, tātad satikšanās jau tagad notiek tiešsaistē. Un ir dažādi tiešsaistes rīki, kas prasa arī sabiedrības līdzdalību. Piemēram, Latvijas Pilsoniskā alianse līdz 6. novembrim aicina iedzīvotājus piedalīties aptaujā tieši par sabiedrības līdzdalību, kurā viņi aicina izteikt vērtējumus par līdzšinējo praksi, rakstīt priekšlikumus un viedokļus par nepieciešamajiem uzlabojumiem. Tie tiks apkopoti, iesniegti atbilstošām iestādēm, kas izstrādās jaunu likumu un nozaru politiku pamatnostādņu un plānu dokumentus, kā arī Latvijas Pilsoniskā alianse, balstoties uz tiem, sniegs atzinumus un paudīs viedokli sarunās ar lēmējinstitūcijām. Šis dokuments lielā mērā veidos pārmaiņas sabiedrības līdzdalības procesos. Tieši tas, kas nepieciešams, vai ne? Saite uz aptauju pieejama šeit: https://ej.uz/aptaujalidzdaliba.

Tāpat aicinu piedalīties arī Radi vidi pats rīkotajos pasākumos, kas tuvāko divu gadu laikā būs īpaši vērsti uz demokrātijas kultūras stiprināšanu Liepājas sabiedrībā. Viens no pirmajiem līdzdalības pasākumiem notiks jau šajā piektdienā, 30. oktobrī. Tas būs sarunu vakars, kurā visi runāt gribētāji un arī tie, kam tīk paklausīties, aicināti pievienoties zoom vebināram. Liepājā ir gana daudz problēmu un, droši vien, arī tikpat daudz labo piemēru un risinājumu, kurus vērts izcelt. Sarunu vakarā dzirdētais tiks apkopots, analizēts un tālāk novirzīts sarunās ar Liepājas domes pārstāvjiem. Sarunu formāts ir brīnišķīga veids, kā klausīties citos, viņu raizēs un novērojumos un izteikt savējās. Un neatkarīgi no tā, vai darām to ar 2 metru distanci vai katrs pie sava datora un tējas krūzes mājās, vērtība pasākumam nemainās. Sarunu vakariem pieteikties var Facebook notikumā (https://fb.me/e/1JRnwglTy) vai rakstot man personīgi uz Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Lasītāj, ja esi ticis tiktāl, tad piedāvājumā vēl viens projekts, kurš izstaro rūpes par sabiedrību un aicina būt līdzdalīgiem. Jau kopš pandēmijas sākuma Latvijā līdzīgi kā citās valstīs darbojas brīvprātīgo kustība #vieglipalīdzēt, kas sniedz palīdzību cilvēkiem riska grupās, tiem, kas atrodas pašizolācijā vai karantīnā. Tā var būt pārtikas produktu un citu sadzīves preču sagāde, mājdzīvnieku izvešana pastaigās un emocionālā atbalsta sniegšana. Tie, kas vēlas pieteikties kā brīvprātīgie, aicināti to darīt www.vieglipalidzet.lv.

Apkopojot tikai šos dažus piemērus, es sapratu, ka pilsoniskajā aktīvismā vienmēr pietiek darba. Pat neizejot sabiedrībā. Varbūt arī tev ir kāds piemērs, ko šobrīd varam darīt, lai mūsu iekšējais demokrātiskais spars neapsīktu un, iznākot ārā no mājas, nebūtu sajūta, ka sabiedrības līdzdalība ir stagnējusi?

Ar gaišām domām

Ilze

 

Projektu Radi Liepāju pats finansiāli atbalsta Norvēģija, Islande un Lihtenšteina. Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas granta apjoms ir 102 886.61 eiro.”

Aicinām liepājniekus uz sarunu vakariem (Papildināts)

Turpmāk katra mēneša pēdējā piektdienā biedrība Radi vidi pats” rīkos sarunu vakarus par dažādiem aktuāliem pilsētvides un iedzīvotāju labklājības tematiem – sākot no veloceliņu izbūves līdz pat pašvaldības vēlēšanām.

Pirmais sarunu vakars norisināsies 30. oktobrī, 18:00. Tā kā tas būs atklāšanas sarunu vakars, organizatori vispirms dalībniekus iepazīstinās ar pašu projektu, kura ietvaros sarunu vakari aizsākti, kā arī aicinās katru padomāt par tiem procesiem pilsētā, kuriem nepieciešami uzlabojumi, pārmaiņas vai kāda cita veida sabiedrības iesaiste un, kas tieši skar liepājnieku dzīvi.

SVARĪGI

Redzam, ka pēdējās dienas saistībā ar jaunām saslimšanām nav bijušas tās iepriecinošākās. Tāpēc esam pieņēmuši lēmumu sarunu vakaru organizēt attālināti. Aicinām sarunāties gribētājus atzīmēt "going" šajā Facebook notikumā https://fb.me/e/1JRnwglTy . Piektdienas vakarā tiks publicēta saite uz zoom konferenci, kurai varēsiet pievienoties. Tie, kas nelieto sociālos tīklus, aicināti rakstīt savu pieteikumu sarunu vakaram uz Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..
Labā ziņa – dalībnieku skaits var būt neierobežots.
Uz tikšanos tiešsaistē.
Lai visiem laba veselība!
 

 

“Aktivitāti tematiskie sarunu vakari finansiāli atbalsta Norvēģija, Islande un Lihtenšteina. EEZ un Norvēģijas granta apjoms 102 886.61 eiro.”

 

Bagātinot formālo izglītību

Vēl tikai dažas nedēļas un Glorija dosies prom, atpakaļ savā silti saulainajā Spānijas realitātē un jaunos izaicinājumos – maģistra studiju gaitās.

Ir pagājuši gandrīz 11 mēneši, kopš viņa dzīvo Latvijā un darbojas biedrībā "Radi Vidi Pats". Un es esmu viņas mentore. Iespējams, ne tā labākā, ko varētu vēlēties, bet tomēr ir daži saskarsmes punkti, kuros mums ļoti saskan, piemēram, ēst un rakstīt, pie tam vienlaicīgi. Glorija universitātes gaitas ir bijušas ļoti svarīgas un veidojušas lielu daļu no viņas personības un īpaši viņas draugu loku, kurā ietilpst liela daļa psiholoģijas studiju biedri. Tāpēc viņa jau kopš ierašānās Liepājā vienmēr bijusi ļoti ieinteresēta tajā, ko es daru Liepājas universitātē. Šogad Glorija ir nākusi manās lekcijās gan runāt gan par savu dzimto pusi - Almērijas provinci Andalūzijā, gan par sakāmvārdiem, un pirms dažām dienām literatūrā - par Frederiko Garsijas Lorkas dzīvi un ietekmi uz kultūru. Un visas šīs tēmas ir bijušas viņas pašas izvēlētas, tādas, kas viņai ir tuvas, ar kurām viņa dzīvo ikdienā, izjūt līdz sirds dziļumiem, par kurām runājot matiņi uz rokām saceļas stāvus un tirpiņas pārskrien pār mugurkaulu. Teorētiski es zinu, ka, lasot Lorku, tirpiņām jāskrien, bet reāli man neskrien. Tāpēc tas ir atvieglojums, kad kāds var atnākt un pastāstīt no savas pieredzes un ar to izpratni, kas piemīt viņa tautietei. Uzsverot tieši Andalūzijas identitāti, nevis Spānijas. Šķiet, ka Lorka vairāk zināms kā 27. gada paudzes dzejnieks un dramaturgs, taču viņš arī bijis ļoti muzikāls un ļoti interesējies par tautas mūziku. Viņam īpaša nozīme bijusi tieši Andalūzijai tik tradicionālās čigānu kultūras, flamenko stila cante jondo dziedāšanas atdzīvināšanā, kā arī afrokubiešu ritmu iedzīvināšanā andalūzijas reģionālajā mūzikā. Pēcāk stāstījuma stafeti pārņēmu es, nedaudz ieskicējot avangarda stilus literatūrā. Trīs stundu garās sesija rezulltātā arī paeksperimentējām ar dažām dadaistu un sireālistu rakstīšanas metodēm un uztapinājām vairākus tekstiņus.
 

WhatsApp Image 2020 10 07 at 14.58.51

image2

WhatsApp Image 2020 10 07 at 14.58.49


Glorijas dalība lekcijās ir tās padarījusi daudzveidīgas, sniegušas dziļāku ieskatu valodā un kultūrā, jo īpaši tāpēc, ka Glorija pati raksta dzeju un, sadarbojoties ar citiem studentiem, viņas sniegums piešķir vairāk satura. Viņai, savukārt, tā ir ļoti eksperimentāla pieredze, mācoties darot, mācoties uzstāties citu priekšā, kas ir bijis ļoti mājīgi un ērti, jo Spānijā tas būtu neiedomājami, ka lekciju jāpsaniedz vien trīs studentiem. Parasti ir ap 50.
Paldies Eiropas Solidaritātes korpusam un projektam Solidarity Seekers par to, ka mums ir bijusi iespēja šo laiku baudīt kopā ne tikai neformāli, bet arī nedaudz akadēmiski.
 
Agata Babina
 

Projekts "Solidarity Seekers" tiek finansēts ar Eiropas Komisijas programmu “Eiropas Solidaritātes Korpuss”, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, atbalstu.

Raksts atspoguļo tikai autora viedokli.

Liepājā būs jaunas iespējas pilsoniskajai līdzdalībai

Biedrība Radi vidi pats uzsākusi projektu demokrātijas kultūras veicināšanai Liepājā. Projekta nosaukums ir Radi Liepāju Pats”, un tā mērķis ir izmēģināt dažādas metodes, kas palīdzētu iesaistīt liepājniekus kvalitatīvu un demokrātisku dzīves apstākļu veidošanā. 

Projekta ietvaros otrdienās un piektdienās (sākot no 16.oktobra) no 16:00 līdz 18:30, biedrības telpās, Kuģinieku ielā 5 (Juliannas pagalms) būs iespēja klātienē pieteikt savus problēmjautājumus vai iniciatīvas, kuras skar pilsētu un tās iedzīvotājus. Tie var būt gan jautājumi par veloceliņu izveidi, nelikumīgu koku izciršanu vai bērnu drošību pilsētā. Jebkas, kam būtu vērts pievērst apkārtējās sabiedrības uzmanību. 

Projektā paredzētas arī iedzīvotāju tikšanās sarunu vakaros. Pirmais sarunu vakars, uz kuru aicināts ierasties ikviens liepājnieks/ce notiks jau 30. oktobrī, 18:00, biedrības telpās Kuģinieku ielā 5. Pirmā saruna tiks veltīta iepazīstināšanai ar projektu, kā arī – cilvēki tiks aicināti padomāt par problēmām, kas novērotas pilsētvidē un, uz kurām vēlētos vērst sabiedrības uzmanību. Sarunu vakari turpmāk norisināsies katra mēneša pēdējā piektdienā.

Tāpat projekta ietvaros paredzēts divu gadu laikā Liepājā izveidot kopienas dārzu – vietu, kur pilsētniekiem satikties, rūpēties par kādu dobi un arī gūt no tā prieku. Kopienas dārzs kalpos kā izglītojošs centrs ar aktivitātēm un nodarbībām, vieta, kur iedvesmoties un mācīties atbildību. “Radi Liepāju pats” ietvaros notiks arī diskusijas par sabiedrībai nozīmīgiem jautājumiem kopā ar ekspertiem, dzīvās bibliotēkas pasākumi, mākslas kampaņa un, kas jo īpaši būtiski, tiks veidota platforma, ar kuras palīdzību iedzīvotāji varēs iesniegt savas iniciatīvas, ierosinājumus par nepieciešamajiem uzlabojumiem un pārmaiņām savā sabiedrībā, tieši Liepājā, kas būs kā alternatīva versija klātienes pieteikumiem.

Projekta autores un biedrības “Radi vidi pats” aktīvistes uzskata, ka Latvijā šobrīd jau pastāv un savu efektivitāti ir pierādījuši dažādi rīki, kas palīdz cilvēkiem īstenot viņu demokrātiskās tiesības, piemēram, portāls Mana balss”. Tomēr cilvēkiem joprojām pietrūkst informācijas par iespējām iesaistīties un līdzdarboties procesos, kas saistīti ar lēmumu pieņemšanu pašvaldību līmenī. “Mēs centīsimies palīdzēt cilvēkiem vairāk tapt sadzirdētiem, lai veidotos saruna. Tādā veidā parādot, ka pilsoniska aktivitāte un līdzdalība ir nozīmīga, ka iesaistoties mēs varam radīt tādas pārmaiņas, kuras vēlamies redzēt savā pašvaldībā un sabiedrībā”, skaidro projekta īstenotājas.

Uz sarunu vakariem lūgums ierasties atbilstoši epidemioloģiskajiem noteikumiem valstī – sejas maskā. Tāpat aicinām neapmeklēt klātienes pasākumus, ja novērojami saslimšanas simptomi.

Projektu finansiāli atbalsta Norvēģija, Islande un Lihtenšteina. Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas granta apjoms ir 102 886.61 eiro. Projekta Radi Liepāju Pats” mērķis ir testēt atšķirīgus demokrātijas rīkus Liepājā,  kas palīdzētu iesaistīt liepājniekus kvalitatīvu un demokrātisku dzīves apstākļu veidošanā. Latvijā šo finansējumu administrē Aktīvo iedzīvotāju fonds. 

Aktīvo iedzīvotāju fonds ir Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumentu programma, kas Latvijā tiek īstenota no 2020. līdz 2024. gadam ar mērķi stiprināt pilsonisko sabiedrību un iedzīvotāju līdzdalību un vairot mazaizsargāto iedzīvotāju grupu spējas”.   

(pār)maiņas punkta jubileja

Sestdien, 29. augustā biedrība Radi Vidi Pats sadarbībā ar Brīvbodi no Rīgas atzīmēja pirms gada izveidotā (Pār)maiņas punkta jubileju. Par spīti lietainajam laikam, jauko pasākuma atmosfēru uzturēja gan pasākuma organizatoru un dalībnieku spēka dziesmu aplis, gan (Pār)maiņas punkta un Edīte handmade (meklē Facebook: edite.handmade) modes kolekcijas skate, kā arī deju studijas Arabeska priekšnesums.

ErasmusLV

AgencyLV